Menu
Staff List

Main Office        

Marcie Murphy (Principal)

Amber Gallimore (Assistant Principal)

Sara Bell (Administrative Assistant) 

Jennifer Lilly (Administrative Aide)

 

Pre-K Teachers        

Kay Bond (PK-4)

Eden Caldwell (PK-4)

Katie Newman (PK-3)   

Patty Cosmato (Parent Coordinator)

 

Kindergarten Teachers        

Amy Gillham (Virtual)

Rebecca Henderson 

Theresa Pauli             

Rebecca Ryan

 

First Grade Teachers 

Tiffany Abbott

Sharon Adams

Lori Linkous

Kellee Moll

 

Second Grade Teachers        

Stephanie Galliher 

Stephanie Park

Teresa Sykes 

           

Third Grade Teachers        

Ruma Bhadury

Melissa Broome (Virtual)  

Jessica Kuhn

April Olinger

 

Fourth Grade Teachers        

Jessie Ambrosio

Brittany Boss

Christina Hales

Kristin Stowe          

 

Fifth Grade Teachers        

Barbara Fallon

Renita Johnson

Sue Perry

Sharon Zagursky                      

 

Specialty Teachers

Margaret Vishneski (Art)

Denise Burtick (Music)

Kelley Sutphin (PE)

Charity Graham (Media Specialist) 

Addison Horner (STEM)

 

School Counselors      

Allison Ball

Elaine’ Webb 

 

Special Education Teachers/Staff        

Lydia Bussy

Kimberly Gers 

Emma Sarbin

Teri Vernon

Olivia Donald (Music Therapy)

Laura Gorzycki (Speech)

Jamie McGlothlin (School Psychologist)

Connie Ritchie (Hearing)

 

Gifted Education Teacher

Amy Guerin

   

EL Teacher

Kristin Nash

 

Instructional Specialist      

Teresa Epperly        

 

Reading Specialists

Jennifer Brotherton 

Colleen Gentry  

Brandy Hutchinson       

Katie Sarver  

Tracy Rawles

Katherine Stewart

            

Technology

Caitlin Raines (ITRT)

 

Intervention Specialist

Anne Guthrie

 

 

 

 

Instructional Assistants - Aides

Melissa Craighead (VPI)

April Dowdy (PreK 4)

Kathryn Ford (Lunch/Recess)

Maria Ford (SPED)

Meggan Hall (SPED)

Chelsey Hedge (Lunch/Recess)

Stacy Janney (SPED)

Paul McIntyre (Early Literacy)

Emily Lovern (SPED)

Kara Lynch (Lunch/Recess)

Amy Nichols (SPED)

Amber Pack (SPED)

Joyce Reece (SPED)

Deanna Renick (PreK 3)

Samantha Shelor (PreK 3)

Cindy Sisson (VPI)

Rebecca Snavely (Lunch/Recess)

Jessica Wright (SPED)

 

Nurse     

Rosemary Brown

 

Custodians

David Pierce (Lead Custodian)

Jeffry Mitchell

David Shepherd

Shyan Reynolds

Jesse Gallagher

   

Cafeteria Staff       

Julie Honaker (Manager)   

Teresa Blevins

Missy Edwards

Jayme Honaker

Dawn Schutz

 

Bus Drivers  

Audranette Bailey (#131)

Gabriella Arnold (#131-Bus Aide)

Kitty Felty (#37)

Lynn Fijalkowski (#20)

Janice Franklin (#82)

Liz Greenway (#44)

Mike McMurray (#51)

Michael Roupe (#4)

Tammy Scott (#46)

Jamie Snavely (#133)

Christy Bryant (#133-Bus Aide)

Denyse Turner (#66)

Angela Whitaker (#14)